Narodowy Spis Powszechny - podstawowe informacje
I. Informacje ogólne
Już 1 kwietnia (czwartek) zacznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
Spis powszechny to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Obejmuje całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.
Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
Powszechny spis ludności powinien spełniać trzy warunki:
- powszechności (obejmować całą ludność),
- jednoczesności (musi być przeprowadzony w określonym czasie),
- imienności (każda osoba ma zostać spisana z imienia i nazwiska)
Dodatkowo w Polsce stosuje się zasady periodyczności (spisy odbywają się wg zaleceń ONZ co 10 lat) oraz bezpośredniości (odpowiedzi na pytania spisowe udziela bezpośrednio osoba spisywana, w wyjątkowych sytuacjach jej najbliżsi domownicy).
Udział w spisie jest obowiązkowy. Objęci są nim mieszkańcy Polski (zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy) oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do końca września. Szczegółowe informacje na jego temat oraz pytania, jakie na jakie będzie trzeba odpowiedzieć można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Poradę w sprawie spisu można też uzyskać pod numerem telefonu infolinii 22 279 99 99.
II. Narodowy Spis Powszechny 2021 - najważniejsze informacje:
1. Kiedy można się spisać? Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku.
2. Czy trzeba się spisywać? Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.
3. Jak można będzie się spisać: https://spis.gov.pl
4. Jakie dane będą zbierane podczas NSP 2021: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/
5. O co będziemy pytani podczas NSP 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/
6. Uruchomiona została specjalna infolinia spisowa - 22 279 99 99
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://spis.gov.pl/